Každý zná vedle jihočeského rybníkářství též vodní díla pardubických Pernštejnů, a to včetně v letech 1498-1515 prokopaného Opatovického kanálu o délce 34,7 km a více než 54 km pobočných napájecích i…
V těchto místech se vždy nacházela zejména pole a celé lokalitě se říkalo "Mezi cestama", to od toho, že byla situována mezi dvojicí cest - jenou od Věkoš ke Skaličce a druhou od Pouchova přes Rusek…
V těchto místech se původně nacházely pouze podmáčené louky, jimiž protékal od Sendražické stráně Sendražický potok a od Březiny navíc ještě bezejmenný potůček. Oba tyto toky odváděly vždy vodu z…
Přelom 19. a 20. století byl v oblasti zemědělství v mnoha oblastech rozdílný. Zatímco přicházela na trh řada různých hospodářských strojů a nářadí, vyvíjela se a propagovala umělá hnojiva, nové…
Toto lokální biocentrum nese oficiální označení BC 3 a jeho výměra činí 4,06 ha. Původně se jednalo o převážně smrkový remízek s rybníčkem, který byl vybudován čistě na obecních pozemcích, dnes však…
Počátky pěstování čekanky u nás musíme hledat již krátce po zrušení roboty, ale tehdy probíhalo jen na malých výměrách, většinou mezi 0,5 a 1 korcem. V zelinářských oblastech se uchytila snadněji než…
Stavební vývoj tohoto objektu je totožný s těmi okolními, neboť na jeho místě stával původně gotický dům, který byl ve 2. polovině 16. století nahrazen renesanční budovou. Ta v roce 1770 prošla…
Výstavba zdejší železnice, jež vznikla v rámci trati Praha-Hradec Králové-Kyšperk (dnešní Letohrad), byla plně v režii Společnosti severozápadní dráhy, jež vedle toho stanovovala jízdné, nákladní…
Podle mnoha kronik patřil patrně dřevěný kostel sv. Klimenta k nejstarším svatyním ve městě. Nejspíše byl přímo prvním, který zde vznikl. Václav Hájek z Libočan v „Kronice české“ z něho dokonce…
Dávná romantika a aura záhadnosti Úzké ulice se postupem času vytratila a stejně tak se dělo se zdejšími objekty, jež se oproti minulosti v mnohém změnily. Nebýt památkové ochrany, tak bychom asi…