Stejně jako jinse, tak i na tomto místě stával původně gotický dům, který byl v renesanci a v baroku přestavěn (vždy po požárech města, které objekt několikrát zasáhly), aby nakonec získal…
Není snad nikoho, kdo by neznal známé selské povstání z roku 1775, jehož neslavný konec 26. března 1775 připomíná dodnes užívaná fráze "pořídil jako sedláci u Chlumce", i když přes svoji porážku…
Podle lidových podání měl být zakladatelem této vsi jakýsi Kos, o čemž hovoří i prof. Antonín Profous ve svém známém toponomastickém díle "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny…
Tento panský dvůr vznikl na do Velkochlumeckého rybníka vklíněném poloostrově až počátkem 19. století (údajně na místě zaniklé vsi Praskoles, která byla zmiňována v letech 1397-1489), ale podle…
Tato obec se nachází na pravém břehu říčky Bystřice na křižovatce cest do Babic, Káranic, Kosic a Měníku. Původně nosila pojmenování Malé Kosičky, aby se odlišila od dnešních Kosic, dříve známých…
Po vzniku ČSR se stalo přímo tradicí odhalovat pomníky Prezidentu Osvoboditeli, a to i v těch obcích, kde se nedal najít žádný vztah k této naší nejvýraznější novodobé politické osobnosti. Takovým…
O pojmenování této obce píše prof. Antonín Profous ve své knize "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. Díl III. M-Ř" následující: "1. Nové Město, ves 2 km vjv. od Chlumce n.…
Od dávných dob bylo toto území využíváno k pěstění lesů, k čemuž dobře posloužila zdejší kvalitní půda. Původně se však jednalo o dubohabřinu, jež byla postupně nahrazována jehličnany. František…
Tento dvoupatrový činžovní dům, o němž nalezneme v knize "Hrst vzpomínek na starý Hradec Králové" od Jiřího Vladimíra Tolmana poze krátkou zmínku ("Dům čp. 407 náleží Matějčkovi, čp. 408 F. Šrámkové,…
Ke zvelebení lesního hospodářství vznikla 3. srpna 1848 Česká lesnická jednota, která zažila největší rozkvět v letech 1869-1904, kdy byl jejím předsedou Karel kníže ze Schwarzenbergu. Ten totiž…